Wydrukuj tę stronę

Muzeum Miedzi w Legnicy

Muzeum w Legnicy powstało w 1879 r., a po II Wojnie Światowej wznowiło działalność w 1962 r. W latach 1979 – 2000 Muzeum Miedzi gromadziło  z inicjatywy dyrekcji i pracowników Okręgowego Muzeum Miedzi w Legnicy i Państwowej Galerii Sztuki kolekcję sreber współczesnych. Gromadzenie muzealnej kolekcji rozpoczęła Łucja Wojtasik-Seredyszyn, a jej pracę kontynuowała Krystyna Nowakowska.

Zgodnie z założeniami, miały ją stanowić prace nagradzane na Przeglądach, toteż jej trzon stanowią wyroby z lat 80-tych i 90-tych. Były one sukcesywnie uzupełniane przez prace autorstwa Józefa Fajngolda, Henryka Grunwalda, pochodzące z wzorcowni „Orno” oraz „Imago Artis”. W sumie kolekcja liczy 560 obiektów, w tym 300 unikatowych prac biżuteryjnych. 260 stanowią m.in. srebra stołowe, galanteria biżuteryjna, projekty, warsztat złotniczy. Pozyskiwane były one drogą zarówno zakupów, jak i darów i depozytów. W chwili obecnej kolekcja stanowi już zamkniętą całość.

Działalność Muzeum Miedzi, nie ograniczała się do tworzenia kolekcji. W salach muzeum gościnnie prezentowane były regularnie wystawy przygotowywane w ramach legnickich przeglądów i późniejszego Festiwalu SREBRO. Muzeum przygotowywało także własne wystawy biżuterii: „Bursztyn żywica kopalna” i „Dawne srebro śląskie” (1984), „Polska biżuteria srebrna” (1991), „15 lat legnickich pokazów srebra artystycznego” (1995), „Józef Fajngold – rzeźbiarz i złotnik” (1997), „Henryk Grunwald. Mistrz kompozycji w metalu” (1998), „Srebrne fascynacje” (2003), „Biżuteria od biedermeieru do art. deco” (2007), „Srebra i platery. Tradycje artystyczne legnickiej Hefry” (2012).

 

Na podst. materiałów przygotowanych przez:

Łucję Wojtasik-Seredyszyn

Kierownik Działu Sztuki Muzeum Miedzi w Legnicy

i dr Krystynę Nowakowską

 

 

Kolekcja Muzeum Miedzi (PDF)

Wystawy biżuterii w Muzeum Miedzi (PDF)

Muzeum Miedzi w liczbach (PDF)

 

Kontakt:

Muzeum Miedzi w Legnicy

ul. Partyzantów 3

59-220 Legnica

http://www.muzeum-miedzi.art.pl

Wyświetlony 2447 razy