G (14)

Jan Gogolewski

Absolwent Szkoły Sztuk Pięknych W. Gersona oraz warszawskiej ASP. Architekt. Od 1947 r. współpracował z Biurem Nadzoru Estetyki Produkcji, dla którego dostarczał projekty galanterii wykonanej z drewna i skóry. Inspirowała go krakowska biżuteria ludowa. Jego prace prezentowane były m.in. na wystawie „Polska biżuteria artystyczna z lat 1945-1950” w Muzeum Sztuki Złotniczej w Kazimierzu Dolnym (1999).

Henryk Grunwald

Urodzony 14.01.1904 w Łazach k. Warszawa, zmarł 21.03.1958 r. w Warszawie. Uczestnik Powstania Warszawskiego. Rysownik, metaloplastyk, malarz, poeta, złotnik. Prekursor biżuterii unikatowej. Juror i konsultant spółdzielni Orno. Od 1935 r. znany głównie jako twórca form zdobniczych w metalu. Wykonywał biżuterię ze srebra, miedzi i mosiądzu, kunsztowne naczynia o charakterze dekoracyjno-użytkowym i niepowtarzalne prace z zakresu kowalstwa artystycznego, zdobiące gmachy użyteczności publicznej w stolicy. 

Magdalena Goworek

Początkująca złotniczka, realizująca projekty pod okiem Marcina Bogusława w państwowym Ognisku Artystycznym „Nowolipki” w Warszawie.”

Michał Gradowski

Urodzony w Warszawie w 1932 r. , zmarł 18.12.2014 r. Brał udział w Powstaniu w 1944 r. Historyk sztuki, pracował w warszawskim Muzuem Narodowym w Pracowni Konserwacji Zabytków oraz przez 35 lat w Ośrodku Dokumentacji Zabytków, gdzie założył i prowadził pracownie dokumentacji złotnictwa oraz zainicjował i redagował serię słowników terminologicznych. Wykładał historię złotnictwa na Uniwersytecie Warszawskim i Toruńskim. Współzałożyciel Muzeum Sztuki Złotniczej w Kazimierzu, gdzie przez 20 lat pełnił funkcję kustosza. Członek grupy twórczej Muzeum. Od lat 60-tych związany ze środowiskiem twórców biżuterii artystycznej, był członkiem jury licznych konkursów, m.in. w Legnicy. Był autorem ponad 120 publikacji naukowych (głównie z zakresu złotnictwa) w tym 17 książek oraz słownika złotniczego. Laureat Nagrody Specjalnej STFZ za wkład w sztukę złotniczą oraz starania o jej uznanie jako pełnoprawnej dziedziny sztuki.

Dorota Gulbierz

Urodzona 10.11.1968 r. w Olecku na Mazurach. Od 1992 związana z Gdańskiem, od 2011 r. mieszka i pracuje w Sopocie. Z wykształcenia nauczyciel plastyki. Biżuterię wykonuje od 1992 r., najczęściej w technice reliefu ceramicznego. Używa srebra, ostatnich kilka lat poświęciła na eksperymenty pokrywania reliefowych  powierzchni ceramicznych złotem i platyną.

Seweryna Eugenia Gugała-Stolarska

Urodzona  03.01.1928 r. w Warszawie, żona artysty plastyka - złotnika, Jerzego Stolarskiego. W 1944 r. jako żołnierz Pułku "Baszta" Armii Krajowej brała udział w Powstaniu Warszawskim. Artystka uprawia pięć różnych dyscyplin twórczych: projektowanie wnętrz, wystawiennictwo, malarstwo, tkanina artystyczna i unikatowa biżuteria.

Marcin Gronkowski

Urodzony w 1966 roku. Mieszka i pracuje w Warszawie. Złotnictwem zajmuje się od roku 1987. W latach 1990-1993 pobyt twórczy w Szwecji. Udział w wielu wystawach zbiorowych w Polsce i zagranicą (m.in. Niemcy; Serbia i Czarnogóra; Szwecja).

Alicja Joanna Grobelka

Urodzona 15.08.1994 roku w Świętochłowicach. Studentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

Eugeniusz Gowkielewicz

Mieszka i pracuje w Gdyni. Urodzony w Gdańsku w 1952 r., od ponad 20 lat prowadzi firmę projektującą i wykonującą bursztynową biżuterię. Uczestnik wielu konkursów i wystaw w Polsce i zagranicą.

Mariusz Gliwiński

Mariusz Gliwiński absolwent ASP w Łodzi, mieszka i pracuje w Sopocie.  Sztuką złotniczą  zajmuje się od lat 70-tych, specjalizując się w projektowaniu i produkcji biżuterii artystycznej z bursztynem. Właściciel firmy Ambermoda. Prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników (2003-2009); członek Światowej Rady Bursztynu, STFZ, Stowarzyszenia Artystów Rosyjskich.