Galerie Stanko

Właściciele i prowadzący galerie: Aleksandra i Janusz Stanko

Był rok 1989 i pewien dość przypadkowy splot wydarzeń spowodował, że zainteresowaliśmy się branżą jubilerską i postanowiliśmy otworzyć galerię z biżuterią autorską.

„Galeria w Muzeum” znalazła swoje miejsce w obszernych hallu Muzeum Medalierstwa we Wrocławiu. Początki były dość skromne, lecz po stosunkowo niedługim czasie, kiedy poznaliśmy wielu artystów parających się tworzeniem biżuterii, weszliśmy w ich środowisko, a oni zaakceptowali nasze dążenia do stworzenia jeszcze jednego, lecz nielicznego na mapie Polski „punktu”, w którym mogliby pokazać swoje prace, było już łatwiej. Później, bo po kilku dobrych latach współpracy, nie mając gwarancji miejsca tej galerii, otworzyliśmy w 1994 roku galerię na Rynku wrocławskim, która nazwaliśmy „Gala”. Po krótkim okresie nasze ambicje w kreowaniu polskiej sztuki złotniczej jeszcze bardziej się zwiększyły; marzyliśmy o otworzeniu galerii, w której moglibyśmy prowadzić działalność wystawienniczą. Jak ktoś bardzo chce i dąży uparcie do celu, to marzenia się spełniają. W 1997 roku otworzyliśmy na Placu Solnym „Galerię Sztuki Złotniczej”, nazwaną później „Galerią Stanko”.

Naszą misją była i jest, nie tylko sprzedaż pięknej biżuterii, ale również promocja współczesnej sztuki złotniczej- tak sobie wyobrażamy rolę galerii na rynku biżuterii. Naszą misję realizowaliśmy również poprzez działalność wystawienniczą, dzięki której mogliśmy pokazać działania twórcze artystów, ich wielkie i małe dzieła, zmagania konkursowe.

Pokazywane wystawy były również działaniami promocyjnymi projektantów biżuterii, a co ważne jednocześnie pełniły rolę dydaktyczną w stosunku do odbiorców ich twórczości. Przez okres dwudziestu pięciu lat nasze galerie odwiedziło kilkadziesiąt tysięcy osób z obszaru nie tylko Polski; mieliśmy gości z  terenu  Europy, obu Ameryk i Australii.

 

GALERIA W MUZEUM

Wrocław, Rynek 6

Galeria powstała w grudniu 1989 roku i była to jedyna i pierwsza galeria we Wrocławiu o specjalności: promocja i sprzedaż polskiej biżuterii współczesnej. Nie prowadziliśmy w tamtym okresie żadnej kroniki naszej działalności wystawienniczej; pamiętamy pierwszą wystawę indywidualną Jacka Byczewskiego, która pokazaliśmy w lecie 1991 roku, pod tytułem „Ag + Au”. Galeria została zamknięta w 1998 roku.

 

GALERIA  STANKO

Wrocław, plac Solny 4

Galeria została otwarta w maju 1997 roku. Była to niewątpliwie jedna z największych, o ile nie największa, profesjonalnie przygotowana galeria sztuki złotniczej w Polsce. Galeria prowadziła sprzedaż polskiej biżuterii współczesnej autorstwa ponad pięćdziesięciu artystów.

W podziemiach galerii przygotowano pomieszczenie przeznaczone tylko na działalność wystawienniczą. Pierwsza wystawa, otwierająca działalność galerii to „Srebra stołowe…i nie tylko” – wystawa tematyczna użyczona nam przez Państwową Galerię w Legnicy. Dla ciekawostki dodam, że wystawę zamknięto nieoczekiwanie szybko, na początku lipca 1997 roku, gdy Wrocław został nawiedziony powodzią; zdążyliśmy zdemontować wystawę, a pożyczone od galerii legnickiej gabloty wystawiennicze zdążyliśmy wywieść przed zalaniem piwnicy wodami gruntowymi. Po wielu miesiącach osuszania piwnicy, zaprojektowaniu i wykonaniu nowych gablot ekspozycyjnych, działalność wystawiennicza została wznowiona.

Trudno określić mi, ile  było wystaw złotniczych przez okres istnienia galerii, nie prowadziliśmy odpowiedniej dokumentacji , w całym okresie od 1997 do 2013 roku otwieraliśmy nowe wystawy w cyklu przeciętnie trzymiesięcznym, nie raz częściej. Ile łącznie było wystaw?  Nie wliczając nielicznych wystaw nie związanych z polską biżuterią, sądzę, że ponad sześćdziesiąt.

Galeria współpracowała głównie z ośrodkami sztuki złotnicze w Polsce :

-  Galerią Sztuki w Legnicy 

-  Stowarzyszeniem Twórców Form Złotniczych

-  Akademią Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi

Przenosiliśmy do  Wrocławiu wystawy zorganizowane przez te ośrodki, jak również przygotowywaliśmy własne wystawy. Przez okres kilku lat byliśmy fundatorami nagrody „Galerii Sztuki Złotniczej A. J. Stanko we Wrocławiu”, w cyklicznych konkursach organizowanych przez Galerię Sztuki w Legnicy.

 

GALERIA GALA

Wrocław, Rynek-Ratusz 16/19

Galeria powstała w kwietniu 1994 roku i działa nadal. Ze względu na małą powierzchnię lokalu galeria nie prowadzi działalności wystawienniczej, a jedynie sprzedaż i promocję biżuterii polskich projektantów.

Eksponujemy prace ponad trzydziestu wybranych artystów polskiego złotnictwa, między innymi /w kolejności przypadkowej/: Pin Lu, Izabeli Krauzy, Jakuba i Alicji Wyganowkich, Aleksandry Przybysz, Oliwii Kuczyńskiej, Jacka Byczewskiego, Pawła Kuczyńskiego, Arka Wolskiego, Hanny i Jacka Zdanowskich,  Adama Wyspiańskiego, Bogumiła i Zuzanny Bytomskich, Aleksandry Mamoń, Piotra Małysza, Jacka Szczepańskiego, Maryli Dubiel, Joanny i Tadeusza Jaworskich, Radosława Szweda, Jana Suchodolskiego.

 

Opracował: Janusz Stanko

 

Wystawy w Galerii Stanko (PDF)

 

Kontakt:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.stanko.pl

 

Wyświetlony 4961 razy