Muzeum Sztuki Złotniczej w Kazimierzu Dolnym

Od 1979 roku - Muzeum Sztuki Złotniczej jest jednym z siedmiu oddziałów Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, a zarazem jest jedynym muzeum złotnictwa w Polsce. Częścią jego ekspozycji stałej, na którą składają się wystawy: sreber kultowych wyznań chrześcijańskich, judaika, srebra stołowe polskich i zagranicznych ośrodków złotniczych od XV do XX, była od początku jego istnienia kolekcja sreber współczesnych obrazująca w układzie chronologicznym, dorobek polskich twórców współczesnego złotnictwa, od 1945 roku do chwili obecnej.

Muzeum Sztuki Złotniczej posiada w swoich zbiorach jedną z największych i najbardziej liczących się kolekcji biżuterii współczesnych twórców polskich. Jej najbardziej reprezentatywna część była stale eksponowana najpierw w pierwszej siedzibie Muzeum Sztuki Złotniczej – zabytkowych piwnicach przy ul. Rynek 19, potem, po rozpoczęciu ich remontu, odbudowy budynku i przeniesieniu ekspozycji – w Kamienicy Celejowskiej, a następnie w zabytkowej dzwonnicy przy kazimierskim kościele farnym.

Kolekcja stała muzeum zaczęła powstawać w 1978 r. z inicjatywy Jędrzeja Jaworskiego oraz Michała Gradowskiego i Jacka Rochackiego, a otwarcie ekspozycji nastąpiło w grudniu 1979 r.. Większość eksponatów zostało pozyskanych w pierwszych kilku latach działalności muzeum, następnie kolekcja była sukcesywnie powiększana m.in. w latach 1986-87 – 56 obiektów, w 2002 r. - 105 obiektów. Kolekcja jest nadal sukcesywnie wzbogacana, głównie o dary i depozyty współczesnych twórców – średnio 2-4 rocznie. Zbiór biżuterii współczesnych twórców Muzeum Sztuki Złotniczej liczy 840 obiektów. Około 4/5 kolekcji stanowią dary i depozyty dokonane przez rodzimych artystów-złotników cieszących się uznaniem nie tylko w kraju, ale i poza jego granicami. Autorów współczesnych reprezentowanych jest w kolekcji ponad 100, w tym 2/3 stanowią złotnicy warszawscy. Obok ośrodka warszawskiego reprezentowane jest złotnictwo z Wybrzeża (Gdańsk, Gdynia, Sopot), Wrocławia, Łodzi, Krakowa itd. Obecnie po odbudowie ze środków unijnych Muzeum Sztuki Złotniczej przy ul. Rynek 19, wobec braku akceptacji dyrekcji dotychczasowego planu usytuowania ekspozycji stałej polskiego złotnictwa współczesnego, zbiory znajdują się w magazynach. Ponadto - nie mając na Dzwonnicy możliwości lokalowych na prezentowanie prac współczesnych artystów ze zbiorów własnych muzeum (na ekspozycji stałej na piętrze Dzwonnicy mogła znaleźć miejsce jedynie część tych zbiorów), korzystano z propozycji pokazywania ich w innych muzeach. Oddział Muzeum Sztuki Złotniczej działając w porozumieniu z Muzeum Historycznym Miasta Gdańska, wybrał i przygotował prace, które zostały użyczone w celu ich czasowego lub długoterminowego eksponowania w Muzeum Bursztynu - oddziale Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

Oprócz prezentacji kolekcji stałej, od 1981 r. Muzeum Sztuki Złotniczej zorganizowało 33 wystawy czasowe, w tym 17 indywidualne, 15 grupowych, 11 tematycznych współczesnych twórców. Do tej pory muzeum wydało 22 publikacje towarzyszące wystawom: są to zarówno składanki, książeczki (do 30 s. objętości) i książki (po 110 s. i 250 s. objętości).

Muzeum organizuje lekcje muzealne, z tematami związanymi ze złotnictwem dawnym. Posiada w księgozbiorze ok. 260 pozycji bibliotecznych dotyczących złotnictwa. Gromadzenie tego zbioru zostało zapoczątkowane w 1979 r. W tym samym czasie muzeum rozpoczęło promocję wystaw biżuteryjnych w prasie lokalnej, a w 2002 r. w Internecie (od 2005 r. na stronie internetowej jednostki).

Zbiorami współczesnej biżuterii artystycznej w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym zajmuje się Aniela Ryndziewicz - kierownik oddziału Muzeum Sztuki Złotniczej. Muzeum jest finansowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, katalogi były wydawane również dzięki funduszom Ministerstwa Kultury i Sztuki (obecnie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego) oraz sponsorom.

 

 

Na podst. materiałów przygotowanych przez:

Anielę Ryndziewicz

Kierownik Muzeum Sztuki Złotniczej

oddziału Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym

 

Wystawy czasowe w Muzeum Sztuki Złotniczej (PDF)

Muzeum Sztuki Złotniczej w liczbach (PDF)

Złotnicy prezentowani na wystawach Muzeum Sztuki Złotniczej (PDF)

 

Kontakt:

MUZEUM NADWIŚLAŃSKIE W KAZIMIERZU DOLNYM
(siedziba Dyrekcji, Księgowości i Administracji – oficjalny adres)
24-120 Kazimierz Dolny, ul. Rynek 19
tel.: +48 81 881 02 88
fax: +48 81 881 02 88 w. 35

http://www.mnkd.pl

ODDZIAŁ MUZEUM SZTUKI ZŁOTNICZEJ
24-120 Kazimierz Dolny, ul. Rynek 19
tel. +48 81 881 02 88

email. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wyświetlony 3899 razy