Muzeum Okręgowe w Sandomierzu

Inicjatywa powstania muzeum w Sandomierzu pojawiła się w 1918 r. Już 3 lata później nastąpiło otwarcie Muzeum Ziemi Sandomierskiej. Jego zbiory miały charakter regionalny, nie gromadzono w nim dzieł z zakresu sztuk pięknych i rzemiosła artystycznego. W czasie II wojnie światowej, duża część z 60000 zbiorów muzeum zaginęła lub uległa zniszczeniu, mimo to muzeum zostało reaktywowane w 1956 r. i sukcesywnie się rozwijało.

W 1970 r. w strukturze Muzeum zostały wyodrębnione dwa działy merytoryczne: Historyczno-Artystyczny i Archeologiczno-Etnograficzny, a w 1975 r. przekształcono je w Muzeum Okręgowe. Docelowo na siedzibę Muzeum został przeznaczony Zamek, który po prawie 30. latach gruntownego remontu, 25 czerwca 1986 r., został przekazany w użytkowanie na czas nieokreślony Muzeum Okręgowemu.

 

Muzeum Okręgowe w Sandomierzu zajmuje się gromadzeniem zbiorów, ich naukowym opracowywaniem, przechowywaniem i udostępnianiem, a także wzbogaca swoją działalność różnorodną ofertą m.in. lekcjami muzealnymi, warsztatami, konkursami, spotkaniami itp. Prowadzi także działalność wydawniczą i popularyzatorską. W Muzeum nie funkcjonuje osobny dział związany ze złotnictwem. Nabytki współczesnej sztuki złotniczej pozyskiwane są wyłącznie drogą darów i przekazów autorskich, a działania jednostki finansowane są z budżetu własnego, niekiedy wspierane mecenatem finansowym różnych instytucji i prywatnych sponsorów.

 

Muzeum Okręgowe w Sandomierzu prowadzi działalność z zakresu wystawiennictwa polskiej biżuterii współczesnej od 1956 r. Do 2000 r. zorganizowano jednak jedynie 2 wystawy złotnicze, natomiast w okresie 2001-2013  muzeum przygotowało 19 wystaw, w tym 6 poza swoją siedzibą. Wśród wystaw dominowały tematyczne wystawy zbiorowe. Na wystawach grupowych prezentowano prace m.in. Andrzeja Bielaka, Ewy Effenberg, Mariusza Gliwińskiego, Tomasza Jagiełło-Piwoszczuka, Jarosława Kolca, Romana Kowalkowskiego, Ryszardy i Tomasza Krzesimowskich, Cezarego Łutowicza, Andrzeja Pacaka, Mariusza Pajączkowskiego, Wojciecha Skowrona, Anny Orskiej, Krzysztofa Piotrowskiego, Olgi Podfilipskiej-Krysińskiej, Marty Rudnickiej, Magdaleny i Tomasza Stajszczaka, Olgierda Stopińskiego, Andrzeja Szadkowskiego, Jana Wiszniewskiego, Anny Wojdan, Radosława Wójcika, Grażyny Zalewskiej, Tadeusza Ziętary i Tomasza Żyłko. Jedynym artystom, prezentowanym na wystawie indywidualnej był Andrzej Boss.

 

W 2001 r. z inicjatywy realizatorów programu Sandomierskich Warsztatów Złotniczych „Krzemień pasiasty – kamień optymizmu” rozpoczęto tworzenie w Muzuem kolekcji stałej prezentującej wyroby złotnicze i jubilerskie z użyciem krzemienia pasiastego. Wystawa prezentująca te zbiory została otwarta w 2004 r. W chwili obecnej biżuteria prezentowana jest na powierzchni 93m2. Kolekcja liczy 237 eksponatów, pozyskiwanych po kolejnych edycjach Sandomierskich Warsztatów Złotniczych "Krzemień pasiasty – kamień optymizmu" i po I Ogólnopolskim Konkursie Biżuterii Autorskiej "Krzemień pasiasty – kamień optymizmu". 

 

W zbiorach bibliotecznych Muzeum w Sandomierzu znajdują się liczne, zgromadzone w latach 1977-2014 katalogi (350 sztuk) oraz 13 pozycji książkowych. Muzeum opublikowało 8 katalogów towarzyszących wystawom Sandomierskich Warsztatów Złotniczych. W ośrodku powstały też liczne artykuły i teksty do katalogów złotniczych.

 

 

Na podst. materiałów przygotowanych przez:

Bożenę Ewę Wódz

Kustosz Działu Sztuki 

Muzeum Okręgowego w Sandomierzu

 

Muzeum w Sandomierzu w liczbach (PDF)

Sandomierskie Warsztaty Złotnicze (PDF)

Opracowania związane ze złotnictwem współczesnym Muzeum w Sandomierzu (PDF)

 

 

Kontakt:

Muzeum Okręgowe w Sandomierzu

27 - 600 Sandomierz

ul. Zamkowa 12

tel./fax 15 832 22 65

email. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 http://www.zamek-sandomierz.pl

Wyświetlony 3131 razy