Orska Anna

Anna Orska

Projektantka biżuterii i niewielkich form wzorniczych. Od 2001 roku pracowała dla popularnych marek takich jak: W.KRUK, DENI CLER, SWAROVSKI ELEMENTS.  Stworzyła autorską markę biżuterii ORSKA. W swoich najbardziej znanych projektach wykorzystywała takie materiały jak: stare liny żeglarskie, części samochodowe, weneckie kryształy oraz stare monety. 

Jej prace były wystawiane  m. in. w Nowym Jorku, Mediolanie, Berlinie. Projektantka była prekursorką upcyklingu w polskim jubilerstwie zastosowanym na dużą skalę. Jej kolekcje inspirowane są różnymi trendami współczesnymi, historycznymi oraz odwołują się do wpływów różnych kultur etnicznych.

Projekty wykorzystujące tysiącletnie drewno dębowe, pochodzące z konstrukcji grodu Mieszka I na poznańskim Ostrowie Tumskim były prezentowane w 2014 roku na wystawie „1000 lat w naszyjnikach”, która stanowiła część interdyscyplinarnego programu zatytułowanego „Współczesne piękno dawnego drewna”, realizowanego przez Rezerwat Archeologiczny Genius loci w Poznaniu oraz innych miastach. Anna Orska podróżuje w poszukiwaniu inspiracji. Niektóre kolekcje artystki zostały zaprojektowane i wykonane za granicą, pod wpływem inspiracji tradycyjnym rękodziełem. Projektantka wykonała kolekcje biżuterii z lokalnymi rzemieślnikami w Nepalu, Indonezji, Wietnamie, Meksyku oraz Peru.

 

 Edukacja:

- 2017 - tytuł doktora habilitowanego na Wydziale Biżuterii Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi

- 2007 - tytuł doktora na Wydziale Biżuterii Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi

- absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, Wydział Architektury i Wzornictwa Przemysłowego

 

Nagrody i wyróżnienia:

- Stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

Źródło fotografii: http://www.orska.pl/

 

 

 

Ostatnio zmieniany środa, 11 sierpień 2021 09:35