Karol Rutkowski

Urodzony 02.05.1990 r. w Warszawie. Pochodzi z rodziny złotniczej dzięki czemu styczność ze sztuką jubilerską miał już od najmłodszych lat. Absolwent ASP im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, gdzie studiował projektowanie biżuterii. Praktykę zdobywał u Stanisława Rutkowskiego, ale także u wielu innych Mistrzów rzemiosła należących do Warszawskiego Cechu złotniczego. Pracował w Londynie w międzynarodowych zespołach jubilerów, gdzie mógł wymieniać się doświadczeniem oraz poznać najnowsze trendy i technologię.

 

Statement:

Artysta pracuje z wszystkimi metalami szlachetnymi, m.in. złotem, białym złotem, srebrem oraz platyną. Dopełnieniem jego twórczości są jego obrazy, rysunki, zdjęcia które są bezpośrednio lub pośrednio zainspirowane twórczością złotniczą, te dwie sfery przenikają się i wpływają na siebie wzajemnie.
Zafascynowany tradycją rzemiosła złotniczego stara się ją reinterpretować na wszelkie możliwe sposoby. Tworząc klasykę ucieka do surrealizmu i na odwrót, zawsze starając się ująć energię, która wciągnie odbiorcę. Pragnie wywierać różnorakie emocje poprzez swą biżuterię, czasem za pomocą samej formy, niekiedy za pomocą koloru.
W swoich pracach porusza się pomiędzy symetrią a chaosem, wprowadzając do klasyki ekspresje a do ekspresji fachowość i precyzję rzemieślniczą. Szczególnie, gdy klasyka w swej symetrii wyrywa się w stronę surrealistycznego chaosu, Autor stara się wykreować/odzwierciedlić świat płynnej rzeczywistości o której pisał Zygmunt Bauman. Droga jego twórczość zmierza ku pełni duchowej, o której pisał Carl Gustav Jung, przemierzając po drodze obszary świadomości i podświadomości. Uwielbia zagubić się w detalach i precyzji w swych pracach, którymi stara się zatrzymać odbiorcę jak najdłużej zapraszając go do swego złotniczego mikrokosmosu.

 

 

Edukacja:

01.10.2013 -14.09.2017 - ASP im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi projektowanie biżuterii

02.10.2009 – 07.08.2013 - UKSW w Warszawie, Kulturoznawstwo, specjalizacja sztuki plastyczne

 

Działalność artystyczna:

Wystawy indywidualne:

- 2017 –   „Wyroby złotników Warszawskich lat 30. i 40. jako źródło inspiracji do stworzenia autorskiej kolekcji biżuterii”, Gold Expo,  Warszawa

 

Wystawy zbiorowe:

2019 - Prezentacje 2019 "Protezeusze” Galeria „Muzeum Bizuterii Współczesnej”, Warszawa

2019 - wystawa zbiorowa zorganizowana przez Związek Rzemiosła Polskiego, Gold Expo, Warszawa

2017 - wystawa zbiorowa biżuterii i rzeźby „Mili-metry”, Galeria ASP, Łódź

2015 - wystawa zbiorowa zorganizowana przez Związek Rzemiosła Polskiego, Targi Złoto Srebro Czas, Warszawa

2013 - wystawa zbiorowa zorganizowana przez Związek Rzemiosła Polskiego, Targi Złoto Srebro Czas, Warszawa

 

Nagrody:

- 2013 - Wyróżnienie Ogólnopolskiego Konkursu „Złoto i srebro w rzemiośle”  przyznane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

Kontakt:

instagram: k.r_jewelleryart

 

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 18 styczeń 2021 14:33