Zespół Szkół Plastycznych w Katowicach

Szkoła założona została w 1947 roku, jako Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych, obecnie działa pod nazwą Zespołu Szkół Plastycznych w Katowicach. Zespół Szkół Plastycznych w Katowicach to dwa ściśle związane ośrodki kształcenia.

Pierwszy z nich to sześcioletnia Ogólnokształcąca  Szkoła Sztuk Pięknych, prowadząca nauczanie na poziomie gimnazjalnym i ponadgimnazjalnym, drugi to czteroletnie Liceum Plastyczne, otwarte dla uczniów, którzy ukończyli gimnazja. Program nauczania obejmuje przedmioty ogólnokształcące i artystyczno-zawodowe, a młodzież kończąc szkołę zdaje dwa egzaminy: dyplomowy z zakresu wybranej specjalizacji oraz maturę.

Głównym celem szkoły jest rozwijanie uzdolnień artystycznych uczniów z uwzględnieniem ich indywidualnych predyspozycji. Absolwenci są przygotowywani do kontynuowania nauki na wyższych uczelniach, ale również do podjęcia pracy zawodowej.

Specyfika oraz możliwości szkoły umożliwiają rozwijać różne umiejętności artystyczne, począwszy od podstaw projektowania przez złotnictwo, metaloplastykę, techniki graficzne, fotografię po snycerstwo. Uczeń po semestralnej edukacji w poszczególnych pracowniach dokonuje wyboru specjalizacji.

Specjalizację Jubilerstwo, a obecnie Złotnictwo szkoła prowadzi od 1985 roku. W pierwszych latach istnienia na specjalizacji Jubilerstwo uczyło się czterech uczniów na danym roku, a obecnie od pięciu do jedenastu. Kończąc szkołę na specjalizacji Jubilerstwo absolwenci Zespołu Szkół Plastycznych w Katowicach kontynuują naukę m.in. na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na kierunku Projektowanie Biżuterii, a w ostatnich latach dużą popularnością cieszą się studia w Wielkiej Brytanii na kierunkach związanych z projektowaniem biżuterii m.in. „silversmithing”.

 

Na podst. materiałów dostarczonych przez

ZSP Katowice

 

Wystawy, konkursy i wyróżnienia ZSP Katowice (PDF)

Kontakt:

Zespół Szkół Plastycznych
ul. Ułańska 7a
40-887 Katowice
tel./fax 32 254 24 22
email. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

http://www.plastyk.katowice.pl

Wyświetlony 5209 razy