Krakowskie Szkoły Artystyczne

Krakowskie Szkoły Artystyczne, w których od 20 lat prowadzę zajęcia z projektowania biżuterii w pierwszej kolejności nastawione były na kształcenie projektantów ubioru (SAPU - Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru). Podstawowymi przedmiotami prowadzonymi przez doświadczonych projektantów i artystów są zajęcia kierunkowe: projektowanie ubioru, konstrukcja i technologia odzieży, projektowanie biżuterii, projektowanie nakryć głowy, projektowanie obuwia, rysunek żurnalowy, fotografia mody, projektowanie tkanin i materiałoznawstwo oraz stylizacja i tendencje w modzie.

Studenci SAPU uczestniczą również w zajęciach ogólnoplastycznych jak: malarstwo, rysunek, kompozycja. Z czasem Szkoła poszerzyła swój profil o: Szkołę Wnętrz i Przestrzeni, Szkołę Visual Merchandisingu, Szkołę Kreatywnej Fotografii, Szkołę Konstrukcji Ubioru oraz Szkołę Aktorską i Szkołę Choreografii

Zajęcia z projektowania biżuterii, które prowadzę dla studentów pierwszego roku trwają dwa semestry po trzy godziny tygodniowo dla studentów dziennych i po trzy godziny raz w miesiącu dla studentów zaocznych. Niestety mam więc, dosyć ograniczone możliwości w przekazaniu pełnej wiedzy na temat projektowania i wykonania biżuterii w szerokim pojęciu. Wprowadzenie w  ogólną technologię zajmuje tyle czasu, że sam temat projektowania pozostaje nieco w tyle. Ze względu na ograniczone finanse pracujemy głównie w mosiądzu i na nim opieram podstawowe techniki pracy w metalu, poza tym program uzupełniam tematami, których bazą jest pobudzenie wyobraźni słuchaczy. W ramach tych tematów wykonują projekty z zastosowaniem dowolnych materiałów (tworzywa sztuczne, papier, pióra, sznurki, tkaniny, elementy roślinne, szkło itp.), których cechy i właściwości studenci mają wykorzystać do tworzenia projektów małych form i biżuterii. Wyjściowym hasłem między innymi jest wykorzystanie kontrastu jak i harmonii formy, koloru, faktury, struktury.  Na zakończenie dwusemestralnego kursu wykonana jest praca dyplomowa w wybranej technice .

 

 

Marek Nałęcz-Nieniewski

 

Kontakt:

Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru

ul. Zamoyskiego 52
30-523 Kraków

http://www.ksa.edu.pl/szkola-mody

Wyświetlony 2537 razy